Հունիսի 24-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսում ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն ու խմբակցության անդամ Տարոն Սիմոնյանն անդրադարձել են ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի ընդունման գործընթացում նկատած խախտումների հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու իրենց որոշմանը:
Տարոն Սիմոնյանը նշել է մի քանի հիմքեր, որոնցից առաջինն այն է, որ սահմանադրական փոփոխություններն ԱԺ-ի կողմից առաջին ընթերցմամբ ընդունվելու դեպքում մինչեւ երկրորդ ընթերցում եզրակացության համար պետք է ուղարկվեն Սահմանադրական դատարան: «Սա ակնառու խախտում է, եւ այս հարցը պետք է դառնա քննարկման առարկա»,-նշել է պատգամավորը` հավելելով, որ «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածը տալիս է ընթացակարգ, թե ինչպես պետք է տեղի ունենա Սահմանադրական դատարան դիմելը: Բանախոսի կարծիքով, սակայն, դա այլ կերպ է մեկնաբանվել քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչների կողմից:
Հաջորդ խախտումը, ըստ Տարոն Սիմոնյանի, այն է, որ ԱԺ-ի կողմից ընդունված «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի փոփոխություններով Հանրապետության նախագահը զրկվել է սահմանադրական փոփոխությունները ստորագրելու եւ հրապարակելու իրավունքից: Բանախոսը նշել է, որ հիմքերից մեկն էլ, որը սահմանված է ՀՀ Սահմանադրությամբ եւ «ՍԴ մասին» օրենքով, սահմանադրական մարմինների լիազորությունների շուրջ առաջացած վեճն է. արդյո՞ք ԱԺ-ն իրավունք ուներ չդիմելու ՍԴ, թե՞ ոչ: Հարցերի պատասխանը տվողը, ըստ Տարոն Սիմոնյանի, Սահմանադրական դատարանն է:
Էդմոն Մարուքյանը տեղեկացրել է, որ «Լուսավոր Հայաստանն» այս փուլում չի միանում «Բարգավաճ Հայաստան»-ի` Սահմանադրական դատարան դիմելու ստորագրահավաքին: Նա պարզաբանել է, որ երբ խորհրդարանում քննարկվում էր սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը, Սահմանադրական դատարանը կասեցումից հանել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին առնչվող գործը եւ քննելու համար նշանակել է օր:
«Որպեսզի որեւէ ձեւով տպավորություն չստեղծվի, թե ԼՀԿ-ն միջամտում է այս գործընթացին, խմբակցությունը որոշել է ՍԴ դիմել երկրորդ նախագահի գործի քննությունից հետո: Դիմումի վրա աշխատանքներն արդեն սկսվել են»,- ասել է խմբակցության ղեկավարը:

At June 24 press conference, the Head of the RA NA Bright Armenia Faction Edmon Marukyan and the member of the Faction Taron Simonyan touched upon their decision of applying to the Constitutional Court (CC) on the violations noticed in the process of the adoption of the draft law of the Constitutional amendments at the NA extraordinary session.
Taron Simonyan has noted several bases, and the first one out of them is that in case of the Constitutional amendments being passed in the first reading by the NA to the second reading shall be sent to the Constitutional Court for the conclusion. “This is an evident violation, and this item shall become a matter of debate,” the MP noted, adding that the Article 86 of the Constitutional Law the NA Rules of Procedure gives a procedure how applying to the Constitutional Court shall take place. In the speaker’s opinion, however, that has been interpreted in a different way by the representatives of the political power.
The next violation, according to Taron Simonyan, is that by the amendments of the NA Rules of Procedure law passed by the NA, the President of the Republic has been deprived of signing and the right of issuing the Constitutional amendments. The speaker has noted that one of the bases that is established by the Constitution and the law on CC. The argument around the authorities of the Constitutional bodies is if the NA had the right not to apply to the CC or not. As to Taron Simonyan, the Constitutional Court is the body to answer to the questions.
Edmon Marukyan has informed that at this phase the Bright Armenia is not joining the Prosperous Armenia for signature collection to apply to the Constitutional Court. He clarified that when the draft law of the Constitutional amendments was under debate, the Constitutional Court had removed from suspension the case related to the RA second president Robert Kocharyan and appoint a day for its investigation.
“In order an impression is not created in any way that the Bright Armenia party intervenes into this process, the Faction had made a decision to apply to the CC after the investigation of the second president’s case. The works on application have been already begun,” the Head of the Faction said.